PRP “Platelet Rich Plasma—platelet'ten zenginleştirilmiş plazma”, platelet ya da trombosit dediğimiz kan hücrelerini içeren plasmanın  tedavi ya da kozmetik amaçlarla  deri altına  injeksiyon tarzında uygulanmasıdır. Bu uygulama kişiden alınan  kanın santrifüj işleminden sonra platelet denilen kanın pıhtılaştırıcı hücrelerinin ayrıştırılıp konsantre bir şekilde plazma içinde elde edilmesidir.

Plateletler vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve hızla iyileşmesini sağlamak için gerekli olan “büyüme faktörlerini” yapısında bulunduran ve kök hücrelerden zengin kan bileşenleridir. Dokuda bir hasar oluştuğu zaman kandaki plateletler bu bölgede toplanarak hızlı bir onarım süreci başlatır, Derimizin yaşlanması, aynı yaralanma sürecinde olduğu gibi bazı fiziksel özelliklerini kaybetmesinden kaynaklanır.

Bu nedenle derimizi gençleştirmeye yönelik uygulamalarda aslında vücudumuzun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarını çeşitli yöntemlerle taklit ederiz.Uygulamanın amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti taşımayı sağlayabilmektir. Bu sayede hasarlı dokunun onarımı daha hızlı ve daha iyi bir şekilde olur. Çünkü bu yöntem ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2 ila 4 kat fazladır

Derimizin yüzeyel tabakası olan  epidermis belirli aralıklarla  kendini yenilerken alttaki dermis tabakası kendini hiç yenilemez ve yaşlanır. PRP uygulamasında plateletler ve içerdiği büyüme faktörleri konsantre bir şekilde verildiğinden ciltteki iyileşme ve onarım en etkin ve en hızlı bir şekilde yapılabilir.

PRP uygulaması nasıl yapılır?

Özel tüplere alınan kanın santrüfüj ile ayrıştırılmasından elde  edilen plateletten zengin plazma içeriği kişinin cildine mikro enjeksiyonlar şeklinde verilir. İşlem öncesi lokal anestezik krem uygulaması ve buz tatbiki hasta konforunu artırır.PRP hazırlanması ve uygulamanın yapılması  yaklaşık 30-45 dakika sürmektedir. Hasta için özel bir koşul gerektirmez.

PRP hangi bölgelere uygulanır?

PRP yaklaşık 30 yıldır kullanılmaktadır. İlk olarak 1987’de açık kalp ameliyatlarını takiben kullanılmıştır. Kozmetik amaçlı yüz gençleştirmede 2004 yıllından beri kullanılmaktadır. Günümüzde tıpta kullanım alanları daha çok cerrahi işlemlerle ilgilidir. PRP uygulamalarının klinik kullanım alanları;

 • Yüz, boyun, dekolte bölgesi, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut bölümlerinde cilt gençleştirme amaçlı

 • Lazer / peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak,

 • Deride yaşlılığın ve UV ışınlarına maruz kalmanın sonuçlarını geriye döndürecek biçimde kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesini, esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlamak,

 • Cildin esneklik ve parlaklığının arttırılması amaçlı,

 • Saç dökülmelerinde tek başına yada diğer tedaviler ile kombine kullanılmaktadır.

 • Melasma gibi yüz lekelerinde  ve

 • İyileşmesi uzamış ya da kapanmayan yaraların tedavisinde kullanılır.


Yapılan bilimsel çalışmalarda PRP nin doz aşımının olmadığı gösterilmiştir. Bu nedenle ihtiyaca göre yeterli miktarda hazırlanır ve elde edilen PRP’nin tamamı kullanılabilir.

PRP kaç seans uygulanır?

Bir kür tedavi 2 hafta aralarla uygulanan 4 seans ile tamamlanır. Daha sonra 6 ayda bir tek doz tekrarı önerilir. Tam etki, bir kür tamamlandıktan sonra görülür. Cilt daha parlak, daha canlı ve daha genç gözükür,Bir kür ile elde edilen ciltteki düzelme bir yıl kadar kalıcıdır. Her yıl bir kürün tekrarlanması ciltteki iyileşmenin devamlılığı açısından oldukça faydalıdır.

PRP uygulamasında olumlu sonuç ne zaman görülür?

Yapılan bilimsel çalışmalarda PRP uygulaması sonrası 2 haftada klinik cevabın gözlendiği ve bu iyilik halinin 2-3 ay sürdüğünü görmekteyiz. Uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkar. Daha sonra bu parlak görünümde biraz gerileme olur, ancak 3. – 4. uygulamadan sonra (yani 1 kür uygulandıktan sonra) bu etki kalıcı hale gelmektedir.

PRP uygulamasnın avantajları:

 • Uygulama kolaydır, kişi aynı gün günlük hayatına dönebilir.

 • Cildin yeniden yapılanmasını ve yenilenmesini sağlar.

 • Kırışıklık ve cilt çizgilerini cildi doldurarak değil, gençleştirerek giderir.

 • Sağlanan gençleştirici etkinin dolgu ve benzer uygulamalarda elde edilen etkiler gibi sadece belirli alanlara yoğunlaşmış olmaması, derinin daha büyük bir bölümüne yayılması ve daha kalıcı olmasıdır.

 • Diğer yöntemlerle sağlanan olumlu sonuçlar belli bir süre devam eder ve etkileri azalarak kaybolur. Ancak PRP’nin olumlu sonuçları uygulanan kişiye ait olmakla birlikte kalıcıdır.

 • Alerjik değildir ve muhtemel infeksiyonlar (HIV, Hepatit B ve C vb.) açısından güvenlidir.

 •  Hastadan elde edildiği için kabul edilmeme riski yoktur.

 •  Plazma toplama işlemi ofis ortamında yapılabildiği için uygulaması son derece pratik bir yontemdir.

 •  Diğer uygulamalara göre daha ekonomiktir.Uygulama öncesi ve sonrası

Uygulama öncesi kişinin aspirin vb ilaçları kullanıp kullanmadığı sorgulanmalıdır.

Uygulama sonrasında gelişen hafif ödem, kırmızılık ve morarmalar  1-2 günde azalmakta,göz çevresindeki ödemler ise 3-5 gün sürebilmektedir.

Güney Estetik Plastik Cerrahi
Güney Estetik Plastik Cerrahi
Whatsapp ile bilgi alın
Merhaba, ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyacağız.