Hyaluronik asit

Yaşlanmayla birlikte yüz kemiklerinin kısmen eriyerek hacim kaybetmesi,mimik kasların zayıflaması,güneş ışınlarının olumsuz etkileri,sigara vb.kötü alışkanlıklar,yüzümüzde istenmeyen çizgi ve kırışıklıklara neden olur.Bu çizgilerden kurtulmak için son yıllarda çeşitlilik kazanan dolgu maddelerini kullanmaktayız.

Merkezimizde dolgu maddesi olarak en sık hyaluronik asit içeren dolgular kullanılmaktadır.Hyaluronik asit tüm canlı organizmalarda bulunan bir polisakkarittir,vücudumuzda da tüm dokularımızda bulunmakla beraber,epitelyal (deri ve mukoza) ve  konnektif (kemik ve kıkırdak) dokularında yaygın olarak bulunur. Bulunduğu her doku ve hücrede farklı bir işlevi vardır.

Vücudumuzdaki hyalüronik asidin yaklaşık yarısı cildimizde bulunur.Hyalüronik asid ve kolajen cilt yapısını sürdürmek için hayati önem taşımaktadır,cilde sertlik ve elastikiyet veren madde kolajen iken kolajeni besleyen ve nemlendiren, büyük bir su tutma kapasitesine sahip olan hyalüronik asittir.Yaşlandıkça deride giderek azalan hyalüronik asit seviyesi ile birlikte derinin su tutma yetiside azalır.Sonuç olarak deri daha kuru görünür,parlaklığını ve elastikiyetini kaybeder.

Hyaluronik asit FDA onaylı,hayvansal orijinli olmayan,enjekte edildiği yere hacim kazandıran güvenli ve doğal bir üründür.Etkisi uygulamadan hemen sonra görülür ve içerdiği formülasyon ve konsantrasyona bağlı olarak 6-18 ay devam eder.Hyaluronik asit kullanımı güvenli olup öncesi herhangi bir test uygulaması gerektirmemektedir.Uygulama oldukça hızlı ve kolaydır,şeffaf ve renksiz bir jel halinde üretilen hyaluronik asit,derinin üst tabakalarına enjekte edildiğinde cilt rengi ile karışarak bütünlük oluşturur.  


Dolgu uygulaması nerelere yapılır?

Burun kenarından aşağı inen çizgiler (Nazolabial Çizgiler)

Burun ile ağız arasındaki çizgiler (Philtral Çizgiler)

Dudak dolgunlaştırılması

Burun sucu  ve burun sırtındaki dzensizlikler

Alındaki çizgiler
Çene ucu büyütülmesi

Yanak ve elmacık kemiği dolgunlaştırılması

Dudaklar etrafındaki radial çizgiler

Göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesi

Akne izlerine bağlı çukurların doldurulması

Kaza sonucu oluşan deformitelerin düzeltilmesi


                                                                                                                                                                             
 Dolgu uygulaması nasıl yapılır?
 

Uygulama enjeksiyon yöntemi ile yapılır. Enjekte edilecek anatomik bölgeye özgü farklı konsantrasyonlardan biri  seçilir. Enjekte edildiği bölgelerde hacim oluşturarak tedavi sağlar. Sonuçlar çok hızlı elde edilir ve enjeksiyonlar sonucu iz kalmaz. İşlem süresi, ortalama 15 – 20 dakikadır. Uygulamadan 30 dk önce lokal anestezi sağlandıktan sonra özel ince iğnelerle enjeksiyon yapılır. Tedavi edilen bölgede, birkaç saat süren hafif bir şişme olabilir. Makyaj ile kolaylıkla kapatılabilecek hafiflikte olan morluklar görülebilir. Hasta dolgu enjeksiyonlarından hemen sonra günlük yaşam aktivitelerine geri dönebilir.

Optimal ve uzun süreli bir etkinin sağlanabilmesi için enjeksiyon sonrası bir iki gün  süresince,güneş,yetersiz uyku,sigara ve alkol tüketiminden kaçınmasında yarar vardır.

Dolgu kimlere uygulanmaz?

Estetik dolgular kullanılan etken maddeye duyarlılığı olan kişilere uygulanmaz,sistemik ya da otoimmün hastalığı olanlar ve düzenli ilaç kullananların bu bilgilerini hekimlerine iletmeleri gerekir.Hamile ve süt emziren kadınlar,akne ya da herpes(uçuk) gibicilt sorunu olanlarda yeterli klinik çalışma bulunmadığı için kullanımı önerilmemektedir.

Işık dolgusu

Göz bölgemiz her yöne kolayca yer değiştirebilen yağ dokusu ile çevrilidir ve bu yağ dokusu septum adını verdiğimiz ince bir zar doku ile  konumunu muhafaza etmektedir.Genetik faktörler,yaşlanma vb. gibi nedenlerle septumun yağ yastıkçıkları tarafından itilmesiyle gözaltı bölgesinde torbalanma,çukurluklar ve gölgelenme oluşur.Bu da kişide üzgün,yorgun ve yaşlı bir görünüme neden olur.

Güneş ışınları,sigara,yaşlılık,fiziksel çevre faktörleri ve kötü beslenme alışkanlıkları cildin nemini kaybetmesine neden olmaktadır.Burada özellikle cilt yapısındaki hyaluronik asit üretimininin azalması  söz konusudur.Nemlendirici bakım ürünleri cildi nemlendirmede yetersiz kalmaktadır. Ciltteki gerekli nemi sağlamak için dermis içerisine dışarıdan bir ürün vermek gerekmektedir. 

Işık dolgusu da işte burada devreye girer, gözaltı çukurunun doldurulması,göz çevresi cildinin gençleştirilmesi,yeniden yapılandırılması,şişlik morluk ve halkalanmalar için yardımcı olmaktadır.Kalıcılık süresi  yaklaşık 12-14 ay olmakla beraber bu süre cinsiyete,yaşa,genetik faktörlere ve yaşam şekline bağlı olarak değişmektedir.

Işık dolgusu göz bölgesi yanında yüze,tüm boyun ve dekolteye de yapılabilir.İçerdiği zayıf çapraz bağlı ya da  hiç çapraz bağ içermeyen düz bağlı,yoğunluğu 18 mg/ml yi geçmeyen saf hyaluronik asit uygulaması ile cildin dış etkenlere karşı savunmasını arttırır , cildin yeniden nemlenmesini sağlayarak daha parlak,canlı ve sağlıklı görünüm almasını sağlar.

Güney Estetik Plastik Cerrahi
Güney Estetik Plastik Cerrahi
Whatsapp ile bilgi alın
Merhaba, ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyacağız.