Botox

Botulinum toksin A, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen ve kasların sinirler tarafından uyarılmasını geçici bir süre engelleyen bir tür toksindir. Toksin, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyerek etkisini gösterir. Sinir iletiminin durması, sinirin ulaştığı kasın işlevlerinin geçici bir süre azalmasını, kaybolmasını sağlar.

Orta ve ileri derecede yüz kırışıklıkları,mimik kasların yoğun kullanımı,sigara ve güneşin olumsuz etkileri gibi nedenlerle oluşur.Uzun yıllardan beri nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan botulinum toksin 1990' li yılların başından bu yana kozmetik kullanıma girmiş,2000' ylılların başında Amerikada FDA  onayı almış ve tüm dünyada  yaygın olarak kullanım alanı bulmuştur.  

Özellikle  yüz germe ameliyatları sonrasında tamamlayıcı tedavi olarak botolinum toksin mutlaka kullanılmalıdır.Uygulama ile arzu edildiğinde kaş kenarları hafifçe yukarı kaldırılabilmekte,bu da özellikle kaş düşüklüğü sorunu yaşayan kişilerde ameliyatsız bir çözüm olmaktadır.Migren hastalarında ağrı nöbetlerini ertelediği de tesadüfen  tesbit edilmiştir.


Botulinum toksin A hangi bölgelere uygulanır

Dudak kırışıklıkları
Ağız köşesi kırışıklıkları
Alın kırışıklıkları
Her iki kaş arası
Göz etrafındaki kaz ayağı çizgileri
Burun sırtı
Üst dudak
Boyun çizgileri
Koltuk altı
El ve ayak ayaları


Botulinum toksin nasıl uygulanır

Uygulama son derecede kolay olup 5-6 dk sürer.Etkisi uygulamadan sonraki birinci hafta sonunda ortaya çıkar ve kişiden kişiye değişiklik göstererek 4-6 ay kadar  sürer.Uygulama sonrası  kişi sosyal yaşamına hemen döner.Nadiren oluşan hafif morluklar makyaj ile kolayca kapatılır.
İlaç sadece enjekte edilen yerlerde etkili olup genel dolaşıma karışmaz.


Botulinum toksinin yan etkisi varmıdır

İlacın yan etkisi yok denecek kadar azdır,nadiren hafif bir başağrısı,ayrıca hatalı uygulamalara bağlı geçici göz kapağı düşmesi görülebilir.


Botulinum toksinin kimlere yapılmaz

 Botulinum toksin 18 -65 yaş arası erişkinlerde  güvenle yapılır. Herhangi bir kas hastalığı olanlara, hamile ve  süt emzirenlere  toksin uygulanmamalıdır.  65 yaş üzeri  hastalarda kas gücü zayıfladığı için  toksinin uygulama bögesinden  başka yerlere  dağılma riski vardır. Bu nedenle bu yaş üzeri hastalarda özellikle kaş ve gözkapağı düşüklüğü olasılığı daha fazladır. 


Uygulamadan sonra  nelere dikkat edilmeli

Ağrı kesiciler, özellikle apirin olmak üzere kan sulandırıcı ilaç kullananlar, vitamin C ve vitamin E kullananlarda morluk görülme olasılığı fazladır.Bu nedenle bu tür ilaç kullananların uygulamadan 5-6 gün önce ilacı kesmesi gerekir.  
Botulinum toksin enjeksiyonundan sonra uygulama yapılan yerlerin ovulmaması,4 saat kadar yatılmaması önerilir.Uygulama yapılan mimik kasların, gülme,kızma vb gibi hareketlerle çalıştırılması toksinin daha hızlı etkili olmasını sağlamaktadır.

 

Güney Estetik Plastik Cerrahi
Güney Estetik Plastik Cerrahi
Whatsapp ile bilgi alın
Merhaba, ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyacağız.