Tübüler ya da tüberöz  meme deformitesi halk arasında keçi memesi olarak isimlendirilen doğumsal bir meme anomalisidir.Tübüler memede sorun ,memenin özellikle alt  kadranının gelişmemesi,bunun yanında meme areolası  dediğimiz  kahverengi halkanın normalden daha geniş olmasıdır. Olguların çoğunda küçük olan meme dokusu meme başına doğru fıtıklaşır ve bazende memede sarkma görülür.Her iki meme arası mesafe oldukça geniştir.

Hastalar sıklıkla memedeki sorunun farkında olmadan meme küçüklüğü nedeniyle hekime başvururur. Olguların çoğunda memeler asimetriktir, bazen bir meme normal ,bazende iki memede de tübüler yapı görülebilir Tübüler memede esas sorun tamamen görseldir.Meme fonksiyonlarında  özellikle   emzirmede bir sorun yaşamazlar.
   
Tedavi cerrahi olup en erken ergenliğin bittiği yaş olarak kabul edilen 17 yaş  sonrası başlanmalıdır. ameliyat öncesi memenin büyüklüğü, taban çapı, uzunluğu ve fıtıklaşmanın derecesi  mutlaka tespit edilip planlama ona göre yapılmalıdır.   Meme büyüklüğünün iyi olduğu olgularda genellikle meme dikleştirme yeterli olmaktadır.Daha sık rastlanan, küçük memenin eşlik ettiği tübüler olgularda ise uygun şekil ve büyüklükte meme protezi kullanılmalıdır.
   
Ameliyatta ilk amaç   meme başındaki fıtıklaşmanın düzeltilmesi  olmalıdır.  Bunun yanı sıra  areolayı küçültmek,memenin sarkıklığını gidermek,meme dokusu çevresindeki konstrüktif halkayı genişletmek ve hastanında onay verdiği,vücut ölçülerine uygun bir meme büyüklüğü  sağlanmalıdır.Özellikle meme  alt kadranının gelişmediği durumlarda,aynı anda ya da ilk operasyondan uygun bir süre sonra yağ enjeksiyonu yapılarak memenin daha yuvarlak bir form alması sağlanmalıdır.
   
Tüm cerrahi işlemlerde memenin   tam şeklini alması  5-6 aylık bir zaman gerektirir.
  
Güney Estetik Plastik Cerrahi
Güney Estetik Plastik Cerrahi
Whatsapp ile bilgi alın
Merhaba, ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyacağız.