Yaşlanma ile birlikte yer çekimninde etkisiyle üst göz kapağında cilt fazlalığına bağlı katlantılar, alt göz kapağında torbalanma ,sarkma ve derinin kırışması, yüze yorgun ve yaşlı bir ifade verir.Güneş ışınlarının olumsuz etkileri,sigara,alkol vb. alışkanlıklar cilt ve ciltaltı yumuşak dokuların  gevşeyip sarkmasına neden olur, deri altı dokularda kollajen yıkımı artar,elastik liflerde gevşeme olur ve cilt sarkar.
Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) ile her iki göz kapağındaki fazla deri ve torbalanmaya neden olan yağ dokusu alınırak kapaklarda gerginlik sağlanır.


Estetik cerraha başvuran hastanın,ameliyat öncesi çok iyi bir şekilde bilgilendirilmesi gerekmektedir.Ameliyat sonrası şişliklerin çoğunluğu bir hafta içinde azalmakla birlikte nihai sonucun yaklaşık üç ay sonra ortaya çıkacağı,ameliyatın hedefinin  kusursuzluk değil, daha iyi bir görünüm kazanmak olduğu anlatılmalıdır.


Göz kapağı estetiği  ameliyatlarında yaş, derinin fiziksel özellikler önem taşımaktadır. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi,hastanın kullandığı ilaçlar (aspirin,tansiyon ilacı vb.) ve ilaç allerjileri hakkında doktorunu bilgilendirmesi gereklidir.

Ameliyat ve anestezi:

Göz kapağı cerrahisi,sıklıkla göz çevresine lokal anestezi uygulayarak yapılır.İhtiyaç halinde sedasyon sağlanabilir.Ameliyat süresi üst göz kapakları için 30 dk,alt göz kapakları için ise yaklaşık 1-1.5 saat tir.Genç hastalarda çoğu zaman alt kapaktaki yağ dokusunun alınması yeterlidir. Ancak daha ileri yaşlarda ise derinin yapısına ve gevşeklik derecesine göre her iki kapaktan fazla derinin alınması gerekmektedir. Bu da daha iyi sonuç alınması için yeterlidir.


Üst göz kapağında sarkmanın çok fazla olduğu hastalarda kaşlarında düşük olması ameliyatın sonucunu olumsuz yönde etkileyeceğinden, kaş kaldırma yada şakak germe ameliyatlarının kombinasyonu , daha iyi bir sonuç için önerilir.


Alt ve üst göz kapağındaki kesiler doğal çizgi ve kıvrımlar takip edilerek yapılır ve gözün dış kenarındaki kırışıklıklara uzatılır.Ancak bu ameliyat sonrası gözün dış yanlarında kalan ve kaz ayağı denilen çizgilerin kaybolmayacağını unutmamak gerekir.Bu nedenle ameliyat sonrası tam iyilik halinin oluştuğu 3. aydan sönra botoks uygulaması yapılmalıdır.

Güney Estetik Plastik Cerrahi
Güney Estetik Plastik Cerrahi
Whatsapp ile bilgi alın
Merhaba, ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyacağız.