Jinekomasti  erkeklerde her yaşta görülebilen olağandışı büyümüş ve gelişmiş meme  durumudur. Yapılan araştırmalarda  görülme sıklığının  her toplumda yaklaşık %30 oranında olduğu bildirilmektedir.Sıklıkla her iki memede nadirende tek memede büyüme olabilir.
Bu durum özellikle gençlerde görüntü yönünden rahatsızlık verir,duygusal bozukluk ve özgüven kaybına neden olabilir.Bazı erkekler durumlarını gizlemek için belirli fiziksel aktivitelerden ve yakın ilişkilerden bile kaçınır.

Jinekomasti,, hormonal değişiklikler, kalıtım, obezite veya bazı ilaçların kullanımının sonucu olabilir.Meme büyüklüğü yakınması ile başvuran bir erkek hastada öncelikle  jinekomastiyi diğer meme hastalıklarından ayırdetmek gerekir,Bu amaçla ameliyat öncesi mutlaka gerekli kan testleri ve meme USG yapılmalı ve meme hastalıkları ekarte edilmelidir.


Erkeklerde meme büyümesi, yağ dokusu artması,meme dokusunun çoğalması ya da her ikisinin artması,yani mikst  (karma) tipte olabilir.Muayene ile memede bir büyüme tespit edildikten sonra yapılan tetkikler ve meme USG bulguları tanı ve tedavinin planlanması için yol göstericidir.Tedavi ancak cerrahi yöntemlerle mümkün olabilmektedir.

Her ameliyat öncesi olduğu gibi jinekomasti ameliyatlarında da  aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlar, bitki çayları,ağrı kesiciler ve sigara kullanımı bir hafta önceden kesilmelidir.Ameliyat planlaması jinekomastinin tipine göre liposuction yada açık cerrahi şeklinde yapılır.

Liposuction:

Yağ dokusunun yoğunluğunun fazla olduğu meme büyümelerinde liposuction yöntemi uygulanır.Ameliyat sıklıkla  lokal anestezi ile yapılır,arzu edildiğinde sedasyon da yapılabilir.Başarı oranı oldukça yüksektir.ameliyat sonrası hasta aynı gün evine döner.Ameliyat sonrası dönem hasta açısından oldukça rahat ve konforludur.

Açık cerrahi:

Meme dokusu büyümesinin ağırlıklı olduğu jinekomasti tipinde açık cerrahi tercih edilmelidir. Hastane şartlarında sedasyon altında lokal veya genel anestezi altında uygulanabilecek bu yöntemde, meme başının çevresinden yapılan bir kesi ile jinekomastıye neden olan meme kütlesi tamamen çıkarılır.Gerektiğinde memede sarkmaya neden olan deri fazlalığı ve areola dediğimiz kahverengi meme halkasıda küçültülebilir.İhtiyaç duyulduğunda her iki memeye kan ve serum sızıntılarını  yara  bölgesinden uzaklaştırmak için silikon drenler konabilir.Ameliyat sonrası hasta aynı gün ya da 24 saat sonra evine dönebilir

Her iki yöntemde de ameliyat sonrası ağrı kesici ilaç verilir. 3-4 hafta süreylede bir korse kullanımı önerilir.Jinekomasti ameliyatlarından sonra  2-3 gün süreyle ev istirahati , kol ve omuz  hareketlerini mümkün olduğunca kısıtlamak hasta konforu ve iyileşme süreci  bakımından önemlidir.  

Güney Estetik Plastik Cerrahi
Güney Estetik Plastik Cerrahi
Whatsapp ile bilgi alın
Merhaba, ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyacağız.