Günümüzde meme, kalça büyütmek, bacak çarpıklıklarını düzeltmek ya da kalınlaştırmak için kullanılan çok farklı yapıda dolgu maddeleri mevcuttur. Bunlar içinde uzun zamandan beri kullanılan,kendisini kanıtlamış ve %98 i tuzlu serumdan oluşan polyamid yapıda dolgu maddeleri tercih edilmektedir.

2004 yılından bu yana kullanımda olan  bu dolgu maddesi ile ilgili olarak yapılan çalışmalar, güvenilir olduğunu kanıtlamıştır.Aquafilling uygulaması, ameliyat olmaktan, anestezi almaktan çekinen ya da cildinde ameliyat izi istemeyenler için alternatif bir yöntemdir. Kalıcılığı ortalama 5-8 yıl süreyle devam eder.Aquafilling  minimal invazif bir işlemdir,nedbe dokusu ve yara izi oluşmaz , tedavi sırasında en az travmaya neden olur.

Aquafilling, sıklıkla büyük hacimlerde dolgu gerektiren kalça ve meme büyütme, bacak kalınlaştırma, çarpık bacakların düzeltilmesi  amacıyla  kullanılır. İşlem lokal anestezi ile bazen de  sedasyon desteğiyle klinik şartlarında steril bir ortamda yapılır. Uygulama yaklaşık olarak 30-60 dk sürmekte ve hemen sonra kişi normal yaşamına dönebilmektedir.