Yüz ve vücudun ihtiyaç duyulan bölgelerinde dolgu maddesi kullanımında ilk tercih kişinin kendi dokusudur. Bugün için kullanılan yapay dolgu maddelerinde (hyaluronik asid dışında) azda olsa istenmeyen etkiler görülebilmektedir,kendi dokularımız için böyle bir risk söz konusu değildir. Özellikle yağ dokusu içerdiği yoğun kök hücre sayesinde dokuların yenilenmesine de katkı sağlamaktadır.

Kişinin karın, bel, kalça gibi bölgelerinden alınan yağın enjeksiyonu en çok çökük yanakların doldurulması, alın kırışıklarının giderilmesi, ağız ve burun kenarındaki gülme çizgilerinin doldurulması, dudak kalınlaştırılması,derideki çökme ve düzensizliklerin giderilmesinde kullanılır.Ayrıca memenin kısmen büyütülmesi,elmacık bölgesinin doldurulması,çene ucunun belirginleştirilmesi ve el üstünde oluşan kırışıklıkların tedavinde de yağ dokusundan faydalanılır.Özellikle popo kaldırma ve büyütme ile bacaktaki eğriliklerin düzeltilmesinde oldukça fazla miktarda kullanılabilmesi de yapay dolgu maddelerine oranla bir üstünlük sağlamaktadır.

İşlem lokal anestezi altında,bazan da sedatif anestezi desteğiyle yapılır. Çoğu hasta, işlemden sonra günlük yaşamına dönmektedir. Enjeksiyon yapılan yerde geçici morluk ve kızarıklıklar görülebilir,bunları makyajla kapatmak mümkündür.