Erkeklerde ergenlik çağında oluşan fiziksel değişiklikler yanında bazan memelerde büyüme gözlenebilmektedir. Bu durum gençlerde görüntü yönünden rahatsızlık verir ve özellikle yaz aylarında daha çok dikkat çekerek psikojenik sorunlara yol açabilir.

Meme büyüklüğü yakınması ile başvuran bir erkek hastada öncelikle  jinekomastiyi diğer meme hastalıklarından ayırdetmek gerekir,Bu amaçla ameliyat öncesi mutlaka gerekli kan testleri ve meme USG yapılmalı ve meme hastalıkları ekarte edilmelidir.

Erkeklerde meme büyümesi, yağ dokusu artması,meme dokusunun çoğalması ya da mikst (karma) tipte olabilir.Yapılacak testler sonucunda memede bir büyüme tespit edildikten sonra ameliyat yöntemine karar verilir.Tedavi ancak cerrahi yöntemlerle mümkün olabilmektedir.

Liposuction:

Yağ dokusunun yoğunluğunun fazla olduğu meme büyümelerinde liposuction yöntemi uygulanır.Ameliyat sıklıkla sedasyon sağlanarak lokal anestezi ile yapılır.Başarı oranı oldukça yüksektir,ancak meme dokusunun fazla olduğu durumlarda açık cerrahi yöntem uygulamak gerekir.

Açık cerrahi:

Lokal veya genel anestezi altında uygulanabilecek bu yöntemde, meme başının çevresinden yapılan bir kesi ile jinekomastıye neden olan meme kütlesi tamamen çıkarılır.
Her iki yöntemde de ameliyat sonrası 3-4 hafta süreyle bir korse kullanımı gereklidir.